Zašto se Koenigsegg slupao u Nirnbergu

Više slika

Više slika

Nekako je potpuno razočaravajuć osećaj kada nešto zakaže usred krivine na automobilu vrednom 2,8 miliona dolara.

Nije iznenađujuće kada vas pozove prijatelj koji je potpuno neustrašiv i javi vam da je privremeno hospitalizovan zbog toga što mu je kaskada pošla naopako. Rizično ponašanje na neki način sa sobom nosi i određenu pripremljenost na lošu sreću, ali kada se prilikom pokušaja ostvarivanja najbržeg kruga, na jednoj od najzahtevnijih i najopasnijih staza na svetu - dobro poznatoj svim autoentuzijastima, slupa Koenigsegg One:1 vredan 2,85 miliona dolara... to za sobom povlači mnoga pitanja.

S tim što, kada smo dobili izveštaje da je Koenigsegg sa 1.341 ks uspeo da provuče svoje komponente od ugljeničnih vlakana kroz blender, nakon što je njegovo vozač izgubio bitku protiv monstruozne mašine i paklene staze, niko od nas nije bio baš toliko iznenađen. Imajući u vidu sve okolnosti, najlakše je podvući crtu i reći da je u pitanju vozačeva greška, osim ako se podrobnije ne pogledaju tragovi guma, koji savršeno opisuju ovu sumornu scenu.

I dok je sama olupina svedočanstvo integriteta sigurnosnog sistema modela One:1, dugačak i prav kočioni trag priča sasvim drugu priču. Činjenica da postoje mnogi znaci kombinovani sa ogromnom silom koja je potrebna da se zgužva bankina i uništi ovaj hiperautomobil, ukazuju na to da je brzina bila glavni faktor prilikom udesa.

Ovo možda zvuči kao otkrivanje rupe na saksiji, ili tople vode, jer se ovoliko moćan automobil slupao zbog velike brzine, ali imajte na umu da je za njegovim volanom bio profesionalni vozač trka, kao i to da je sam automobil dizajniran tako da se zaustavi isto toliko brzo kao što i ubrzava. Tragovi kočenja govore o tome da sistem protiv blokiranja kočnica nije bio aktiviran kako bi pružio dovoljno veliku snagu pritiska na diskove, ali i da popusti kada je to potrebno.

Koenigsegg ubacuje ABS sistem kao standard u ovoj kupovini sa sedam cifara, ali igleda da je isti zakazao. Činjenica da su tragovi toliko pravi, dokazuje da vozač nije mogao da okrene volan zbog toga što je ABS sistem nije bio aktivan, ili nije ni pokušao da se uključi. Na svu sreću, pilot je samo malo potresen i ugruvan, tako da ćemo vrlo brzo saznati sve detalje vezane za ovaj slučaj. Ono što je najinteresantnije jeste da ovo nije prvi put da dolazi do neverovatnog kvara ABS sistema, koji je potom uzrokovao udes na istoj ovoj stazi.

N.Đ.

Povezane teme

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group