Ukoliko volite Aston Martin modele sa četvoro vrata, onda je vaš favorit gotovo sigurno serija Rapid...
Međutim, to nije jedina serija, na kraju krajeva, nije ni jedina koju kompanija Aston Martin kreira, čak i onda kada ne nosi njene oznake. Ovo se odnosi na model Taraf, naravno, odnosno prvi Lagonda automobil koji je kreiran decenijama unazad.
Lagonda, za sve nas koji nismo upoznati sa istorijom, predstavlja dodatni brend Dejvida Brauna, koji je nastao 1947. godine i spojio se sa firmom Aston Martin. Ova saradnja je vrlo brzo razvijana, nakon čega su ovi automobili polako, dekadama koje su usledile, počeli da izlaze iz senke i po prvi put su jasno viđeni kao modeli u serijama Aston Martin Lagonda Sedan, kreirani sedamdesetih i osamdesetih godina.
Aston Martin je odlučio da otkrije ovo ime pre gotovo jedne decenije i to je, nažalost, imalo slab odziv na tržištu krosover koncept vozila 2009. godine na sajmu automobila u Ženevi. Ovaj projekat je na kraju zvanično otkazan i zamenjen luksuznim sedan modelom koji možete videti u galeriji.
Nazvan Taraf, ovaj sedan je baziran na identičnoj VH arhitekturi koja je zasnovana na DB9, Vanquish, Rapide i gotovo svakom modelu koji je kompanija Aston Martin kreirala do nove serije DB11. Automobil takođe poseduje ustaljeni šestolitarski V12 motor, ali je on u njegovom slučaju zadužen ekskluzivno za motivisanje luksuzne limuzine.
Početna ideja se sastojala od isključive prodaje na Bliskom Istoku, ali je model bio dostupan i na drugim tržištima takođe. Ovo nije značilo povećanje proizvodnje, mada, ako je suditi po kući koja trenutno prodaje ovaj model, originalni planovi su se sastojali od gotovo 200 primeraka, čija je brojka na kraju svedena na 120 modela, od kojih je ipak, samo 40 kreirano do današnjeg dana.
Ova činjenica predstavlja autmobil kao zaista ekskluzivan primerak, a on može biti priušten po određenoj ceni, koju prodavac nije hteo da ističe, ali je naglasio da će se kretati oko milion dolara.
N.Đ.