Jahta od 110 miliona dolara

Više slika

Više slika

Ljubitelji pučine sada mogu uživati u bazenu na otvorenom i opservatoriji sa neverovatnim pogledom na nebo…

Jahte nam često deluju kao da se kreću brzinom ledenih glečera, ali sada, tu je jahta koja ovo poređenje prenosi na sasvim novi nivo. Nazvana Fata Morgana, ova neverovatna jahta vredna 110 miliona dolara, dugačka sedamdeset metara, dizajnirana je tako da nas asocira na arktički pejzaž, kako bi podigla svest o klimatskim promenama, a posebno o topljenju glečera na Severnom polu.

Fata Morgana, ili priviđenje, nastala je kao delo dizajnera i umetnika iz Monaka, Džordža Lusijana, koji je poznat po svojoj seriji radikalnih brodova, uključujući primamljivu jahtu Project Origami i nosač aviona, odnosno koncept superjahte Dare to Dream. Inspirisana ledenom tundrom, nova jahta ima trup koji nas asocira na skup stena pokrivenih snegom i krmu koja na sebi nosi veliku strukturu u obliku ledenog brega.

Brod, koji je za sada u fazi koncepta, dizajnirna je da ima neverovatno niske emisije i da bude opremljen gigantskim zmajem, koji će mu pomoći da se kreće i štedi gorivo. Jahta ima trup koji se može izboriti sa ledom, kao i opseg od 7.000 nautičkih milja. Morgana će takođe posedovati vrhunske senzore, sposobne za nadgledanje temperature vode i prenos informacija relevantnim organizacijama.

Na ovoj jahti, svoje mesto može pronaći ukupno dvanaest gostiju i osamnaest članova posade, uključujući pilota, instruktora ronjenja i bezbednosno osoblje. Pored bazena na otvorenom, koji smo već pomenuli na početku teksta, tu je i heliodrom, ukoliko vam zatreba hitan prevoz.

Lusijan je osmislio ovu jahtu kao podršku onima koji se bore protiv klimatskih promena, na simboličan i praktičan način. “Želeo sam da dizajniram jahtu koja će se skoro kamuflirati u arktičkom okruženju. Štaviše, ova jahta, kada je viđena, ljude asocira na klimatske promene, odnosno topljenje santi leda i polarnih kappa”, izjavio je dizajner.

Kada bude konstruisana, Fata Morgana jahta će se zaputiti prema severozapadnom prolazu Arktičkog kruga, koji je prethodno bio previše opasan zbog leda koji se u njemu nalazio, a koji je sada otopljen.

 

Povezane teme

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group